KNOW HOW QLED – Még több fény, még több szín…

Home Teszt Fül és Fejhallgatók, erősítők KNOW HOW QLED – Még több fény, még több szín…

A Samsung a hagyományoknak megfelelően 2017-ben is Las Vegasban, a CES-en mutatta be az idei évre szánt televíziós fejlesztéseit. A vállalat az iparági trendekkel szembemenve, továbbra sem adta be a derekát, és nem emelte be termékkínálatába az OLED technológiára épülő modelleket. Helyette továbbra is kitartanak az LCD mellett, amelyet megbolondítanak a saját fejlesztésű, tehát házon belül „kifőzött”, úgynevezett kvantumpontos technológiával. Ez tehát a QLED, vagy más néven kvantum-LED, és az ilyen eljárást alkalmazó készülékeket nevezik QLED televízióknak.

 

q_tv_logo Las vegas 2017 640x400.jpg

 

A QLED lényege, hogy a háttérvilágítás és a pixelek között elhelyeznek egy speciális filmréteget, amely nanoméretű, azaz rendkívül kicsi, áttetsző kristályokat tartalmaz. Ezek eltérő nagyságúak, és a rajtuk áthaladó kék fényből széles spektrumú fehér fényt varázsolnak. Ennek a megoldásnak az előnye, hogy a hagyományos LED-ekkel ellentétben ez az árnyalat nem sárgul be, mindig tökéletes marad, és tökéletesen színhű árnyalatok megteremtésére képes.

 

Samsung-feature-qledtv- 640x400.jpg

Új kvantumpontok

 

Maga a kvantumpontos eljárás nem új, viszont 2017-re alapvetően átalakították ezeket a mini pöttyöket, tehát a fejlesztések kimondottan erre a területre irányultak. Megváltozott az anyaguk, egészen pontosan egy különleges fémötvözetből készült bevonatot kaptak, aminek köszönhetően jelentős mértékben megnőtt a tartósságuk, azaz nőtt az élettartam, és a terhelhetőség. Emellett az új típusú kvantumpontok minden korábbinál kevesebbet fogyasztanak, továbbá nagyobb fényerő megteremtését teszik lehetővé. Ez pedig azt jelenti a számok nyelvén, hogy a 2017-es csúcskategóriás Samsung modellek, már 2000 nites maximális fényerőt produkálnak.

 

QLED TV next innovation 640x500.jpg

 

Ez a kategóriájában kiemelkedőnek számító fényerő a nagy dinamikatartományú filmeknél jön igazán jól. A HDR (High Dynamic Range) videóknál a fényerő dinamikusan változik az éppen megjelenített tartalom függvényében az egyes képrészleteken, pont úgy, ahogy azt a való életben látjuk. Tehát például egy napfényes képrészletnél a fényerő hatalmasra nő, és a Samsung új modelljei képesek ilyenkor is a maximális színhűség reprodukálására. Ez az érték az úgynevezett színtérforgat, amely téren a Samsung mérnökeinek állítása szerint a QLED modellek képesek lefőzni a nagy rivális OLED technológiát használó televíziókat. Emellett azt is kihangsúlyozzák, hogy a nagy fényerő nagyon hasznos lehet akkor is, ha napfényes vagy világos szobában szeretné valaki használni a készülékét, hiszen ilyenkor is minden részletet tisztán fog látni.

 

Jobb betekintési szög, zöldebb tévék

 

A Samsung a 2017-es televíziók panelstruktúráját is átalakította. Egyrészt a képpontokat alkotó alpixeleket két részre osztották, aminek hála a betekintési szög sokkal jobb lett. Így már akkor sem kezdenek el zavaróan fakulni, torzulni az egyes tónusok, ha valaki kiszorított pozícióból oldalról nézi a képernyőt. Fontos megjegyezni azt is, hogy sikerült javítani a fekete szint mértékén, bár az is igaz, hogy a tökéletes feketét ezúttal sem sikerült elérni, de hát ez az LCD technológiából fakad, ezen változtatni nem igazán lehet, inkább csak jobb és jobb eredményeket elérni.

qled_televizio 640x400.jpg

 

Az új típusú kvantumpontok tervezése során a környezetvédelmi szempontok is kiemelt szerepet játszottak: Ennek köszönhetően a dél-koreai konszern már nem használ kadmiumot a kvantumpontok előállításához. Ez ugyan nincs hatással a kép minőségére, azonban környezetvédelmi szempontok miatt igen komoly jelentősége van. A jelenleg érvényben lévő rendelkezések értelmében 2018 után az Európai Unió országaiban tilos lesz olyan televíziót forgalmazni, amely kadmiumot tartalmaz. A vetélytársak jelenleg még csak keresik az alternatívát, ami a jövőben nagy versenyelőnyt jelenthet a Samsungnak.

 

QLED TV ces-2017 640x400.jpg

 

Új dizájnkoncepció

 

A Samsung a dizájnnal is szeretné jelezni, hogy a QLED tévék különböznek a többi televíziótól, így e téren is jelentkeztek néhány újítással. Egyrészt a kávát radikálisan lecsökkentették az alsó részen is, így most a keret mindenütt egyaránt öt milliméter, azaz mindössze fél centiméter vastag! Emellett a talpakra is kiemelt figyelmet fordítottak: A megszokott unalmas állványok helyett most két meglepő kiegészítővel álltak elő. Az egyik egy fényképezőgépeknél, vagy festővásznaknál már megismert tripod állvány, amely eddig a tévés univerzumba még em tette be a lábát. A másik pedig egy látványos, fénylő anyaggal bevont kúp, amihez hasonlót eddig még csak nem is lehetett látni.

hu-feature-qledtv 640x400.jpg

A Samsung évekkel ezelőtt mutatta be One Connect Box koncepciót, aminek alapja, hogy az összes csatlakozót és tv tunert külső dobozra építették, amely egyetlen kábellel csatlakozik magához a készülékhez. 2017-ben itt is továbbléptek, hiszen a már említett vezeték most már minden korábbinál keskenyebb lett, ráadásul átlátszó, és így gyakorlatilag láthatatlan. Mindezeknek köszönhetően az új QLED tévékről már első pillantásra látszik, hogy nem hagyományos, tizenkettő egy tucat televíziókészülékek. Nyugodtan kijelenthető, hogy exkluzív látványuknak köszönhetően, státusszimbólumként is megállják a helyüket, ez pedig akár egy vásárlási döntést is befolyásoló tényező is lehet.

 

Samsung-QLED-TV 640x400.jpg

 

Valódi előrelépés

 

Mindezek alapján tehát egyáltalán nincs igaza azoknak, akik azzal vádolták a Samsungot, hogy a valódi innovációt holmi marketingkommunikációval kívánja helyettesíteni. Tény ugyanis, hogy a vállalat új fejlesztéseket mutatott be 2017-es termékeiben, aminek köszönhetően sikerült előrelépni a HDR tartalmak, és a minél pontosabb színhűség megjelenítése terén. A bemutatott dizájn változtatások arra utalnak, hogy e téren is jelentős tartalék van még a nagy piaci résztvevőkben.