LG OLED Signature 65W7 – OLED Falifestmény

Home Archívum Hírek archívum LG OLED Signature 65W7 – OLED Falifestmény

Szerkesztőségünknek még az LG új OLED műremekének, W7 európai piacra kerülése előtt – az EISA koranyári antwerpeni konferenciáján lehetősége nyílt közelebbről szemügyre vennie a szemet kápráztató „Wallpaper TV”-t. Az idei AV Trend & Hifi Show alkalmával, már testközelből is megcsodálhattuk ezt a rendkívüli készüléket.

 

Tapéta a falon…


Íme az első UHD televízió, melyet tervezői kizárólag a falra szántak: az LG 65W7 65”-os OLED képernyője felszerelésekor szinte teljesen belesimul a fal felületébe. A keret vagy készülékház használatától eltekintett az LG, helyettük a képernyőt a falon tartó mágneses erőre építenek: egy vékony fekete fémfelület, az úgynevezett „magnetic bracket” falra erősítése után az OLED TV mágnesesen tapad hozzá ehhez az alaphoz. Tekintve, hogy nem tartalmaz mechanikus összekötőelemeket, az egész konstrukció kevesebb, mint fél centi mély – kompaktabb és vékonyabb, mint valaha! Ha szükséges, a kizárólag mágneses rögzítésnek köszönhetően a képernyő könnyedén elválasztható a faltól úgy, hogy az ember egyszerűen lehúzza a tartóról.

 

LG OLED Signature 65W7 + soundbar elektronika.jpg

Az elektronika, a tápegység és a csatlakozóaljzatok a „tapéta-televízióhoz” tartozó hangszóróegységben kaptak helyet, mely ebben a különleges konstrukcióban jóval többet kínál, mint egy soundbar. Az LG a W7 teljes audio- és videoelektronikáját, valamint hálózati modulját ebben a központi egységben helyezte el, ami mindössze egy rendkívül vékony, fehér színű, lapos kábellel kapcsolódik a képernyőhöz. A kábel fehér falon viszonylag feltűnésmentesen simul bele környezetébe, de az LG ezt is tovább gondolta, és egy olyan anyagot választott, ami a falra ragasztható, és rá lehet festeni, vagy akár tapétával is elfedhető. Ezen felül a W7-hez két különböző hosszúságú összekötőkábelt is mellékeltek.

Televíziózás mellett az LG OLED készülékét hightech digitális képkeretként is használhatjuk, melynél az elmentett galériából vett képek automatikusan váltakoznak a képernyőn (így elkerülhető a beégés jelensége). A 65”-os változat mellett, melynek ára a MediaMarkt-ban 1 720.000.- forint, egy 77”-os Wallpaper TV piacra dobása követi majd, amit – gondolom -ugyancsak ingyen szállítanak majd ki a vásárlónak…

 

lg-oled65w7 oldalrol.jpg

 

Új képtechnika


Az ultravékony falitévével az LG egyúttal az OLED képernyők egy új generációját is életre hívta. Az új Ultra HD televíziók ugyan többé nem támogatják a 3D-t, ellenben egy új típusú kontrasztszűrővel rendelkeznek, ami még a készülék kikapcsolt állapotában is semleges fekete színről és jelentősen csökkentett tükröződésről gondoskodik, működés közben pedig kimagaslóan kontrasztgazdag és a szemnek kellemes (mindeközben alacsony tükröződésű) képet garantál. Az LG tovább finomított a képi jelfeldolgozáson, és a képernyő vezérléséhez ezúttal a korábbiaknál még szélesebb keresőtáblát (lookup table, LUT) alkalmazott, hogy a színek még tökéletesebben jelenhessenek meg.

 

LG OLED Signature 65W7.jpg

 

Ezenkívül az LG a HDR témáját is jobban előtérbe helyezte (a Dolby Digital, HDR10 és HLG szabványokkal). A mai napig a Dolby Vision az egyetlen HDR eljárás, ami dinamikus HDR metaadatok alapján állítja a kontrasztot és a fényerőt az egyes jeleneteknél, míg az elterjedtebb HDR10 eljárás a statikus HDR metaadatok felhasználásával egy egész filmhez rögzíti a képdinamikát. A Dolby Vision tartalmakat az LG W7 az eredeti metaadatok szerint alakítja át, a HDR10 és a HLG (Hybrid Log Gamma) esetében pedig a gyártó egy innovatív utat választott: LG saját technológiája minden képkockához hozzárendel egy dinamikus metaadatot, tovább javítva így a képminőséget. Továbbá átdolgozásra került a HDR effektus is, amivel a standard tartalmak kaphatnak fokozott képdinamikát.

 

lG TV evolution.jpg

 

Az első teszt


Egy sajtó workshop keretében lehetőségünk nyílt egy mintakészüléken zavartalanul lefolytatnunk egy pár órás rövid tesztet, néhány méréssel együtt. A mérések eredményei az új OLED TV megnövekedett teljesítményét igazolták: HDR módban az egyébként koromfekete képernyő 10%-át kitöltő fehér felületnél kb. 750 cd/m2 fényességet mértünk, melynek kiterjesztett színtartománya nagyjából megfelelt a DCI-P3 szabványnak. Ezzel a 65W7 jóval magasabb csúcsfényességet ért el, mint a 2016-os modell, és rendkívül alacsony fekete szintjének köszönhetően túl is tett az „Ultra HD Premium” kategória követelményein.
Blu-ray lemezekkel és Full HD-s tesztképekkel próbára téve az ultravékony televíziót, igen jó felskálázást és hibátlan, az ITU Rec. 709 HD szabványnak megfelelő színmegjelenítést tapasztaltunk, természetesen az OLED képernyőkre jellemző nagy betekintési szöggel.
A készülék Smart TV-ként való használatát a gyorsan reagáló, részleteiben továbbfejlesztett webOS TV rendszer könnyíti meg, mely a webOS 3.5 nevet viseli. Az olyan lehetőségek, mint a TV adások vétele vagy a felvételi funkciók, illetve a felszereltség összességének értékeléséhez egy átfogóbb teszt lenne szükséges tesztlaborunkban.

 

LG OLED Signature 65W7_speaker.jpg

Több, mint egy soundbar: a televízió teljes elektronikája a többcsatornás hangszóróegységben helyezkedik el. Amint a készüléket kikapcsoljuk, a központi egységből kiemelkedő hangszórók újból visszasüllyednek, és eltűnnek a soundbárban.

 

Dolby a gépben


Az LG „tapétatévéje” mind a Dolby Visiont, mind a Dolby Atmost támogatja. Noha Dolby Vision formátumú UHD filmek jelenleg legfeljebb olyan streaming szolgáltatóknál érhetők el, mint a Netflix, a Dolby Vision a jövőben kiegészítő információként UHD Blu-ray lemezeken is tárolható lehet (a HDR10 mellett). A Dolby Vision a legnagyobb teljesítményű HDR-eljárás, melyet a hollywoodi stúdiók is alkalmaznak a mastering során, hogy egy Dolby Vision formátumú master kópia alapján elkészíthessék a kiadásra kerülő mozi, Blu-ray és HDTV verziókat.

A Dolby Vision dekódolásakor egy arra alkalmas TV-nél a rendszer figyelembe veszi annak teljesítménybeli határait, és így állítja elő a lehető legjobb látványt. Timo Kunkel, a Dolby videofejlesztője ezt a következőképpen foglalja össze: „Ha az ember a sütéssel szeretné összehasonlítani, a Dolby Vision nem kész süteményekkel áll elő, hanem csak a receptet adja hozzájuk. A mindenkori megjelenítő eszköz ebből mindig a lehető legjobb képet hozza létre.” Rövid tesztünk során Dolby Vision formátumú filmrészletek (többek közt „A Lego-kaland”) alapján győződhettünk meg a vadonatúj OLED TV kiemelkedő képdinamikájáról, melynek köszönhetően még a sötét képrészek is kivehetőek voltak.

A hangvisszaadás tekintetében a W7 támogatja az Dolby Atmost, ami a surround hangot térbeli magassággal gazdagítja. A készülék bekapcsolásakor az elektronikának otthont adó központi egységből emelkedik ki egy jobb és bal oldali hangszóró, melyekkel 4.2-es hangzás hozható létre. A Dolby Atmos hangot a W7 bemérési eljárás nélkül, virtuális surround hangzással állítja elő, mely kb. 4 méter hallgatási távolság mellett élvezhető a legjobban.

 

LG OLED Signature 65W7 magnet.jpg