Linn Akurate DSM – A harmadik évezred elkezdődött

Home Archívum Tesztek archívum Linn Akurate DSM – A harmadik évezred elkezdődött

Nagy változások helyett azonban erősítőben és hangsugárzóban néhány mérföldkőnek számító készülék mellett csak az apró lépések politikáját láthattuk. Az elektroncső/tranzisztor/IC átmenet, vagy pláne az elektromágnes/állandómágnes csere a hangszórótechnikában eltörpül például az analóg/digitális korszakváltás jelentősége mellett! Nem csak az alapok, hanem a megoldások is sokat változtak a jelforrások evolúciója során – akad valaki, aki mondjuk az összes mágnesszalagot használó készüléktípust fel tudja sorolni? És akkor még nem is beszéltünk az internet mindent behálózó (sokak szerint fojtogató) karjairól, a helyben tárolt/távoli tartalmak forradalmáról.

 

A hifihez visszaevickélve ismét egy forrás-forradalom zajlik a fülünk előtt. Minden, ami digitális formátumban létezik (és eddig jórészt 12 cm-es korongokon volt található) központi szerverre és felhőkre költözik, feleslegessé téve az ősi gramafonhoz túlzottan is hasonlító (forgó lapos korong, spirális barázda, stb.) lemezpörgetőket. Az úton az első jelentős lépést pont az a Linn tette meg, amely a mai napig reszelgeti, farigcsálja krisztusi korban lévő ős-etalon lemezjátszóját, a Sondek LP12-t. Sokunkban megállt az ütő, amikor már jó néhány évvel ezelőtt bejelentették Skóciában, befejezik a CD-játszók gyártását, kizárólag hálózati zenelejátszót használnak digitális forrásként! Ha ehhez hozzávesszük, hogy nem kielégítő hangminőségére való tekintettel a Sondek CD12-t nyugdíjazták, kész az infarktus! Bármennyire is sokkoló, de nem váratlan ez a lépés. Glasgow-ban 1982 óta készítenek felvételeket saját stúdióikban, mióta a berendezések engedik, nagyfelbontású formátumokban tárolják, és némi aprópénzért letölthetővé teszik. Újabban nem csak a saját gyártásúak között lehet mazsolázni, de pl. a Decca HiRes lemezei is hozzáférhetőek.

 

Ha innen nézzük, a DSM széria (a Linnél megszokott hierarchia szerint a csúcs a Klimax DSM, alatta tesztünk üdvöskéje, az Akurate DSM, majd a belépő szintű a Majik família…) már a harmadik generáció, az elődök minden tapasztalatával felvértezve. A második eresztés (DS) az elsőtől nem annyira szolgáltatásaiban, mind inkább belső felépítésében különbözött (legfőképpen az órajel generátorok pontosságában, analóg kimeneti fokozatban, tápegységben). Az aktuális, szűk egy éve piacon lévő music player társaság olyan tulajdonságokkal tarol, amelyek így egyben, pláne ilyen minőségben egyetlen más gyártó készülékében sincsenek meg – de ne szaladjunk ennyit előre!

Linn_Akurate_DSM_Front.jpg

 

Az Akurate DSM egy összetett hálózati lejátszó – D/A konverter – előerősítő készülék, amihez gyakorlatilag már csak egy aktív hangfal kell, és teljes a lánc. Maga a készülék kívülről – pár gombjával elég jelentéktelennek tűnik (skót understatement?), s a távvezérlő sem egy csoda – de ezek a használat során érdektelenné válnak, úgyis mindenki táblagépről vagy okostelefonról fogja kezelni. Hátulról már impozánsabb a készülék, 14 különböző bemenet (3 analóg), MM/MC lemezjátszó előerősítő, XLR és HDMI be- és kijáratok: lesz mit végigzongorázni a teszten! Egyedülálló módon a hangerő-szabályozást az analóg bemeneteken analóg módon (nincs oda-vissza cincálás!), a digitális bemenetekről érkező jelek esetében még a digitális doménben oldották meg. A legkonzervatívabb hifisták sem ússzák meg számítógép nélkül a beüzemelést, legalább a kezdeti konfigurációs beállításoknál mindenképpen billentyűhöz meg egérhez kell nyúlniuk.

 

Apropó, hogy mit keresnek egy sztereó hangerősítőn a közismerten kép átvitelére szolgáló aljzatok? Mivel a HDMI-kábeleken keresztül nem csak videójelek közlekednek, hanem audió is, akár HD felbontásban, a Linn kicsípi belőle a reá tartozó tartalmakat, a többit meg undorodva továbbpöcköli. Unikális a maga nemében, hogy az SACD-k digitális hanganyagát (ami a koax és az optikai összeköttetésen nem „fér keresztül”) is kezelésbe veszi, és a DVD-játszók saját konvertereinél fényévekkel jobb átalakítóját iktatja a láncba.

 

Mert az Akurate DSM ugyan sok funkciót hordoz magában, azért a szíve mégis csak a hálózaton fellelhető zenék lejátszásához húz. Soha nem láttunk még közelről ilyen sokoldalú (és ezért bonyolult) készüléket. Nem akarjuk a hifis újságírókat sajnáltatni, munkák java része kétségkívül élvezetes (most nagyvonalúan tekintsünk el a dögnehéz hangfalak fuvarozgatásától, csomagolásától, cipelésétől, vagy pl. a készülékek mögötti bujkálással egybekötött kábel-birkózástól), de ez a masina nem adta meg magát harc nélkül! Legfőbb problémájának az USB bemenet hiányát találtuk, de akinek minden értékes bitje NAS-on van, az talán fel sem figyel erre. Mi azonban külső cserélhető winchester(ek)en tároljuk a tesztanyag jelentős részét, már csak mobilitása miatt is, amit most el kellett felejtenünk. Az egész macera a kötelező Kinsky nevű nyílt forráskódú UPnP szoftver telepítésével vette kezdetét, mire minden összejött, már a mosógép is benne volt a hálózatban… Amúgy meg ugyanazt tudja, mint a társai, Mac-re és Windows-ra is jó, látványosan kezeli az albumborítókat, lejátszási listákat, és távvezérlőként a készüléket is eldirigálja. Mac OS X-re a Kinsky-n kívül nagyon hatásos a PlugPlayer, amivel iPad-ről, iPhone-ról kényelmesen navigálhatunk a zenéink között. Windows alapú gépeken nagyon sokoldalú szolgáltatást és kezelhetőséget nyújt a JRiver program.

Linn_Akurate_DSM_Rear.jpg

Ha eddig megvagyunk, jöhet a hálózat fazonírozása. A Songcast-al a számítógépünkön tárolt zenéinket tudjuk lejátszani NAS híján. De, mivel ez egy hálózati lejátszó, az optimális működését a hálózatra kapcsolt szerverrel, NAS-sal éri el.

 

Ilyenkor a szerverünkön be kell kapcsolni a médiaszerver funkciót. A LINN DS hálózati lejátszók fogadják a NAS-okon futó média szerver programok által nyújtott lehetőségeket. Az, hogy az albumokból, könyvtárakból, előadókból mit és hogyan látunk a kezelő felületen (Kinsky, PlugPlayer, JRiver), a NAS-on futó média szerver program a felelős. Ezért célszerű olyan NAS-t választani, amire szabadon telepíthető a legkomfortosabb Twonky Media Server, vagy gyárilag már azzal van telepítve (pl. QNAP). Saját számítógépünket is szerverré tudjuk alakítani, ha telepítjük rá valamelyik média szerver programot (pl. Twonky Media Server).  Ilyenkor nincs szükségünk különálló NAS-ra, ha van bőséges tárkapacitásunk a gépünkön. A nem használt bemeneteket, funkciókat a web-es konfigurációs felületen könnyedén ki lehet kapcsolni. Így könnyedén a saját igényeinkre formázhatjuk a készülékünket.

 

Tesztkészülékek:

– Logitech Squeezbox

– Dune HDI

– Audio Note DAC3

– Denon CD-1500 SACD-játszó

– Naim Supernait integrált erősítő

– Krell KRS előfok

– Levinson No.  331 végfok